Jak na společensky odpovědné podnikání

Date(s) - 15/03/2021

Dílna Drofa, ul. Zálešná I 4057, Zlín

Společenská odpovědnost úzce souvisí s udržitelným rozvojem – charakteristikou moderního a odpovědného podnikání je nejen touha po zisku tady a teď, ale přemýšlení o všech, kteří by mohli být aktivitou společnosti ovlivněni nyní, ale i v budoucnu.

Co to znamená? Společenská odpovědnost (CSR z angl. corporate social responsibility) je styl řízení firmy. Styl, kterému je vlastní etika, slušnost, odpovědnost, šetrné zacházení s věcmi, lidmi, okolím. Je to o tom, že v rámci podnikání nejdeme přes mrtvoly a nedrancujeme zdroje, ale podnikáme ohleduplně. Společenská odpovědnost nelze vynucovat. Je dobrovolná. Je to o tom, že děláme něco, co nemusíme. Nikdo to po nás nechce a přece hledáme, jak být lepší, jak udělat věci příjemnější, jak pomáhat, jak zlepšit svět :-) Ale i dobré úmysly by měly mít řád a systém. Pro chaos není v byznyse prostor. A to ani v dobrých skutcích.

Pro koho je seminář určen?

• pro ty, kteří začínají podnikat a chtěli by své podnikání od začátku nastavit odpovědně
  • těm, kterým jsou blízké pojmy jako ekologie, šetrné zacházení, péče, čest, etika, spravedlnost a chtějí tyto principy uplatňovat i v podnikání
  • pro ty, kteří se chtějí s tématem seznámit, ale i pro ty, kteří už se o odpovědné podnikání snaží a hledají tipy, jak se posunout zase o kousek dál
  • pro podnikatele, zaměstnance, zástupce neziskovek

Co Vás čeká?

Mrkneme na teorii, seznámíte se s tématem a pak se pustíme do praxe – nejen jak začít a nastavit systém, ale projdeme i tipy a příklady na jednotlivé aktivity.

Dozvíte se:

• co je společenská odpovědnost (CSR), kde se vzala a proč
  • jak je to s CSR ve světě a u nás
  • na jakých pilířích stojí a jak zjistit vaše zainteresované strany
  • jak se CSR měří, reportuje, vyhodnocuje a jak výsledky marketingově využít
  • příklady konkrétních aktivit pro vaše podnikání

Lektor: Zdenka Barošová

Předsedkyně Klubu.

Od r. 2012 podniká jako konzultant společenské odpovědnosti. Firmám, neziskovkám, institucím i jednotlivcům pomáhá zorientovat se v tématu společenské odpovědnosti (zkráceně CSR z angl. corporate social responsibility): pomáhá zmapovat, popsat, nastavit, rozvinout či zlepšovat aktivity vedoucí k uržitelnému stylu podnikání. Je certifikovaný manažer společenské odpovědnosti (k 15.6.2020 ve v ČR 10 osob s tímto certifikátem). Českou společností pro jakost. Téma společenské odpovědnosti školila např. pro Svaz průmyslu a dopravy, pro Hospodářkou komoru, pro neziskovky (zadavatelem byl Zlínský kraj a Olomoucký kraj), pro Moravskou vysokou školu Olomouc, pro Mendelovu univerzitu, pro Síť mateřských center, pro Institut testování a certifikaci a v mnoha dalších velkých i menších firmách. Více na www.csr-zlin.cz.

V současné době je na rodičovské dovolené.

Orientační struktura setkání:

• 7,45 – 8,00: příchod, přivítání, káva
  • 8,00 – 11,00: Jak na společensky odpovědné podnikání (pozor, nestandardní čas! )
  • 11,00 – 11,15: rozloučení, prostor pro individuální dotazy

Rezervace budou spuštěny v lednu.