Podpora zdraví dle TRADIČNÍ ČÍNSKÉ MEDICÍNY

Tahle událost se opakuje

Podpora zdraví dle TRADIČNÍ ČÍNSKÉ MEDICÍNY

202313říj9:0012:009:00 - 12:00 Podpora zdraví dle TRADIČNÍ ČÍNSKÉ MEDICÍNYTradiční čínská medicína je druh alternativní medicíny, jejímž předmětem zájmu je hledání příčin nemocí, a nejen popis jejich příznaků

Čas

13.10.2023 9:00 - 12:00

Chci si rezervovat místo!

Klikni sem a chyť si své místo!

Podrobnosti

Na podzim chystáme čtyři na sebe navazující workshopy, ve kterých se účastníci naučí používat systém tradiční čínské medicíny – pět elementů a jejich hlavních a vedlejších orgánů, to vše s důrazem na tři roční období: podzim, zimu a mezidobí do-jo. 

Tradiční čínská medicína je druh alternativní medicíny, jejímž předmětem zájmu je hledání příčin nemocí, a nejen popis jejich příznaků. Obsáhlá diagnostika je doplněna několika terapeutickými disciplínami: bylinoznalstvím, akupresurou, cvičením a stravou. Navzdory zažitým a tradovaným představám není tradiční čínská medicína ani vzdálená a exotická, ani nebezpečná a nešetrná. Jedná se o kompletní, mnoha tisíciletími ověřený způsob péče o zdraví, který byl navíc přizpůsoben evropským požadavkům (například léčivé směsi obsahují pouze byliny, houby a případně nerosty, ale žádné živočišné komponenty). 

Akce je realizována v rámci série 4 akcí na téma Podpora zdraví dle TRADIČNÍ ČÍNSKÉ MEDICÍNY, která je podpořena dotací z Fondu zdraví Statutárního města Zlína.

Zájemci mohou absolvovat všechny čtyři workshopy, ale k užitku jim bude i pouze jediný podle jejich specifického zájmu.

Při rezervaci místa na všech čtyřech akcích získáte 10% slevu při zadání kódu JDUNAVSECHNY.

Proč přijít?

Cílem akce je předat informace o tom, jak analyzovat a pochopit vznik zdravotních problémů na základě diagnostiky podle tradiční čínské medicíny, a zejména si nabudovat základní dovednosti z terapeutických oborů, jež jsou užitečné pro zvládání základních potíží podzimu a zimy.

 

Přehled témat

 • 13. 10. – Plíce, tlusté střevo, ledviny a močový měchýř: jak být přes zimu fit a zdravá

Podzim a zima s sebou přinášejí nejrůznější typické zdravotní obtíže – rýmu, kašel, ale i vážnější respirační onemocnění, jako je chřipka, virózy či zimní angíny. Probereme si etiologii těchto typických nemocí a naučíme se akupresurní body, které mohou pomoci právě při rýmě, kašli, viróze, bolestech hlavy z nachlazení či bolestech v krku. Povíme si, jakou stravu na podzim a v zimě zvolit, co podpoří plíce a co ledviny a jaké houby a byliny můžeme použít preventivně i při už vzniklých obtížích.

 • 27. 10. – akce je zrušena

 • 10. 11. – Hlavní téma akce: Vztahy podle tradiční čínské medicíny Podzim a zima přinášejí tradičně horší počasí, a tak se řada z nás víc drží doma – a má také víc času vnímat případné nelady mezi členy rodiny, přáteli či spolupracovníky. Podíváme se proto obecně na vztahy podle pěti základních přírodních elementů – dřeva, ohně, země, kovu a vody. Na základě příslušnosti každého z nás k jednomu elementu si vytvoříme vlastní rodinný (pracovní, přátelský) pentagram, skrze nějž rozuzlíme příčiny největších vztahových potíží. Skrze vlastnosti, stravu, chutě a barvy každého z elementů si pak doporučíme další postup k vylepšení těchto analyzovaných vztahů.
 • Doplňkové téma akce 10.11.: Léčivé houby – silní spojenci na cestě ke zdraví: Léčivé (medicinální) houby jsou již po mnohá tisíciletí součástí terapie nejen tradiční čínské medicíny, ale i západního bylinoznalství. My si projdeme základní druhy hub, které mají vztah k podzimním a zimním zdravotním obtížím a které nás mohou posílit preventivně, ale zároveň mohou zmírnit (zkrátit) akutní projevy nemocí chladné části roku. Naučíme se, jak je užívat, jaké zvolit dávkování i to, jestli mají některé z nich nežádoucí vedlejší účinky.

 • 24. 11. – Stres, spánek, psychika – jak na ně podle tradiční čínské medicíny

Stres, spánek a psychika jsou nehmotné veličiny, které mohou být ovlivněny dysbalancemi v hlavních a vedlejších orgánech pojímaných podle tradiční čínské medicíny, a sice jater a žlučníku, srdce a tenkého střeva a sleziny–žaludku. Na všechny tyto orgánové skupiny se podíváme dopodrobna a pokusíme se najít důvody, proč se jejich emoční (jangová) stránka dostala do nerovnováhy. Naučíme se akupresurní body pro lepší zvládání stresu, lepší psychiku i spánek a doporučíme si druh výživy, bylinné směsi a houby.

Obsah

Každý workshop bude rozdělen na několik částí:

 • úvodní teorie
 • přenesení do praxe (pochopení vzniku zdravotních obtíží typických pro jednotlivá akcentovaná roční období)
 • praktické disciplíny (akupresurní body, jógové a qigongové techniky, využití bylinných směsí, medicinálních hub a úpravy stravy). 

Lektor: Mgr. Daniela Pilařová

Mgr. Daniela Pilařová je lektorka TCM a jógy. Zakladatelka a provozovatelka školy alternativních medicín v Ostravě a ve Zlíně a také terapeutka TCM.

Kdy a kde

Akce proběhne v Naší Dílně ve Zlíně.
Každá akce bude probíhat vždy v dopoledních hodinách (od 9 do 12) a bude mít následující strukturu: 

 • 8:45 – 9:00 – příchod, přivítání, káva
 • 9:00 – 9:25 – Krátký úvod do teorie (pět elementů, hlavní a vedlejší orgány, vazby mezi nimi a jejich aplikace na různé zdravotní obtíže)
 • 9:30 – 12:00 – Téma akce
 • 12:00 – 12:30 – rozloučení, odchod

Cena jednoho tříhodinového workshopu je 600Kč za osobu.
V ceně je zahrnut výklad lektorky, drobné občerstvení pro účastníky akce, nájem a administrativní poplatek. Akce je dotována Statutárním městem Zlín.

Chci vědět víc