Info

Férová snídaně ve Zlíně 2019

Ve zlínském parku Komenského se o víkendu konala další férová snídaně

V sobotu 11. května se ve Zlínském parku Komenského uskutečnil piknik na podporu pěstitelů – Férová snídaně. Zlín se tak přidal k více než stovce míst, kde se ve stejný čas sejdou tisíce lidí, aby vyjádřily svůj zájem o pěstitele v zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky. Ti za svoje kakao, kávu nebo banány dostávají velmi málo zaplaceno a často navíc pracují v nedůstojných nebo dokonce nebezpečných podmínkách.

Účastníci zlínské férové snídaně si v košíku přinesli fairtradové a lokální potraviny. V piknikových koších se objevily domácí bábovky, ale také dobroty od lokálních producentů jako např. rohlíky, uzeniny, cukrovinky a také fair trade sušenky a čokolády. Nechyběla přímo v parku smažená domácí vajíčka se slaninou.

„Všichni jsme si užili příjemnou atmosféru v prosluněném parku, kdy jsme společně s přáteli posnídali. Pro děti jsme připravili chytrou herničku z Festivalu IQ Play. Na férové snídani se sešly desítky podobně smýšlejících lidí a je fajn, že se o fair tradové výrobky zajímá čím dál více spotřebitelů,“ uvedly organizátorky Zlínské snídaně Zdenka Barošová z Klubu podnikatelek Zlínska a Věra Stojarová z Inspirace Zlín z. s.

Problematice se nejvíce věnuje hnutí fair trade, které usiluje o to, aby pěstitelé za své zboží dostávali dostatečné výkupní ceny. Jednou z konkrétních snah o prosazování fair trade je certifikace Fairtrade. Ta garantuje zapojeným pěstitelům minimální výkupní ceny a fairtradový příplatek, který mohou dle svého uvážení investovat do rozvoje své komunity. Díky zapojení do fairtradových družstev mohou pěstitelé posílat své děti do školy, zajistit si např. pitnou vodu nebo zdravotní péči nebo pěstovat šetrně s ohledem na životní prostředí.

Akce se konala v Česku již podeváté, a to vždy na Světový den pro fair trade, který se slaví každoročně druhou květnovou sobotu, ve Zlíně proběhl pošesté.

„Zájem o Férovou snídani rok od roku roste. V roce 2011, kdy se piknik konal poprvé, se zapojilo 41 měst, loni už snídalo přes 8 100 lidí na 172 místech republiky. Máme radost, že odpovědnou spotřebou žije stále více lidí,“ uvedl Stanislav Komínek z nevládní organizace Fairtrade Česko a Slovensko, která akci koordinuje.

Podrobné informace k letošní snídani jsou průběžně aktualizovány na webových stránkách www.ferovasnidane.cz či na facebookové stránce www.facebook.com/ferovasnidane.

Fotogalerii naleznete v albu na našem facebooku. Fotografovala: Vendula Ulmanová